Futuristické novinky ze světa techniky
1. Látka Quantum-dot po nanesení v tenké vrstvě na sklo umožní okna využívat jako solární panely. Životnost této vrstvy je čtrnáct let. Aktuálně vědci intenzivně pracují na zvýšení stávající účinnosti z 1,9% na 6%.
2. Vědci z Kernelu vyvíjí paměťovou protézu. Navázaly, tímto projektem na dvacetiletý vývoj neuroprotéz celkové investice do projektu jsou již v hodnotě 100 milionu dolarů. Tým je veden biomedicinským inženýrem Theodorem Bergerem, který touží zrealizovat své sci-fi plány v oblasti stahování vědomostí či sdílení vzpomínek. Momentálně je prioritou projektu pomáhat lidem se závažnými poruchami paměti. Například za užití algoritmů implantovat elektrody stimulující dlouhodobou paměť, což by umožnovalo pacientům z Alzheimerovou chorobou obnovovat mozkové spoje. Jako vedlejší produkt celého projektu se uvažuje o variantě mnohonásobného zrychlení procesu učení.
3. Dobíjení dronu za letu je možné díky technologii Nikoly Tesly. Vědci z Imperial College London za užití Teslovy indukční vazby umožnily bezdrátovou výměnu energie mezi cívkami z mědi. V plánu je najít užití hlavně pro přístroje ve zdravotnictví a v oblasti meziplanetárních cest.
4. Stanfordští inženýři vynalezli úchopy inspirované přísavkami gekonů, které budou sloužit k chytání a manipulaci z vesmírným odpadem. Při zkoumání gekonů se podařilo vytvořit miniaturní přilnavé úchytky, které dokonale přilnou k hladkým povrchům, například k solárním panelům nebo palivovým nádržím. Je fascinující jak snadno dokáží přilnout k povrchu ve stavu bez tíže a to bez opory materiálu, který mají uchopit. A pak se i stejně snadným pohybem dají oddělit.
5. Mozkový implantát umožnuje pociťovat dotyk robotické ruky. Neuroinženýři z univerzity v Pittsburghu díky magnetické rezonanci provedli rozsáhlá mapování mozkové činnosti pacienta, které zodpovídají za vnímání doteků na různých částech ruky. Po zácviku byl pacient schopný určit místa dotyku na robotické ruce se 100% přesností.