Nebezpečný hmyz v Česku
Puchýřník lékařský
Proč se mu říká zrovna lékařský, když je jeho jed smrtelně nebezpečný i člověku? Je to z toho důvodu, že v určité koncentraci jeho toxin působí na roztažení cév a využíval se kdysi pro lékařské účely. V každém případě se jedná o nejjedovatější druh brouků, kteří se na území České republiky vyskytují .
V minulosti se pro tento na pohled krásný hmyz vžil název „španělské mušky“, jedovatá látka kantharidin totiž působí zároveň jako afrodiziakum. Není však radno pokoušet osud a manipulaci s tímto broučkem se raději vyhýbejte, stačí totiž pouhých 30 mg suchého prášku vzniklého rozdrcením těl brouků, aby vás tento jed dokázal usmrtit. Název „puchýřník“ vznikl na základě hnisajících a velmi bolestivých puchýřů, které vznikají při potřísnění vylučovanou tekutinou. Zvláště nebezpečné je vniknutí jedu do oka, kdy může dojít až k oslepnutí.
Prskavec větší
Velmi zajímavý a krásný zeleno hnědý brouček, na první pohled lákavý vzít jej do rukou. Zvláště děti si některé druhy hmyzu rády berou ze zvědavosti do dlaní, nejčastěji mandelinky nebo slunéčka sedmitečná (berušky). Na prskavce však dávejte pozor, neboť dokáže vyprodukovat jedovatou chemickou látku, jejíž teplota je 100 stupňů Celsia. Tou vás nebezpečně popálí. Chemikálie vzniká v jeho zadečku smícháním peroxidu vodíku a hydrochinonu.
Majka fialová
S majkou se můžete setkat v lese, na pastvinách a dokonce i na zahradách na venkově i ve městech. Její tělo je nápadně zbarveno do modrofialového odstínu. V případě nebezpečí vylučuje z kloubů nožiček, stejně jako puchýřník, jedovatý kantharidin. Na kůži může tekutina způsobit bolestivé boláky a při náhodném požití hrozí dokonce smrtelná otrava.
Vřetenuška
Překrásně, ale varovně zbarvené tělo vřetenušky je varováním pro všechny druhy ptactva a další predátory. V ohrožení totiž tento motýl vylučuje toxickou chemikálii, která je cítit po hořkých mandlích, a mnozí z vás si tento zápach jistě spojí s kyanidem. Nejste tak daleko od pravdy, neboť součástí jedovaté látky je uvolňující se kyanovodík HCN.