Sušené plody ve vaší kuchyni
Přestože je léto a aktuálně máme všichni více než dostatek čerstvého ovoce a zeleniny, nikdy není pozdě začít se připravovat na nadcházející podzim a zimu. Nepanikařte, jde nám jen o postupné zamrazování a sušení jednotlivých potravin, které možná v současné době ani nestíháme zpracovávat a mohou se nám doma rychle kazit.
Proč bychom měli sušit a co s nasušenými výrobky? Začneme u příčin, které nás k sušení vedou. U mnohého ovoce nebo třeba semínek zůstane obsah vitamínů a zdraví prospěšných látek zachován, v některých případech dokonce tento údržbový proces velmi pozvedne jejich chuťovou stránku. Jak sušit Naklíčeno?
Ideální je samozřejmě používat sušičku, která nám práci s danými surovinami velmi usnadní. V případě semínek je vhodné je zbavit veškeré dužiny, která by mohla změnit při sušení jejich strukturu. Dýňová semínka, ale třeba i slunečnicová, daleko lépe chutnají, když jsou trochu křupavá, a navíc se doporučuje konzumovat je právě v této formě, k odstranění případných trávicích obtíží, které nám mohou za syrového stavu vyvolat.
Sušení tedy někdy může předcházet, zejména právě u semínek, ale i třeba u ořechů, proces namáčení. Namáčení ve vlažné vodě má také efektivní účinek na snížení zátěže, kterou mohou při svém trávení vyvolat. Při trávení některých těchto plodů se totiž můžeme často potýkat s bolestmi břicha nebo zácpou.
Nutno podotknout, že nasušené výrobky se velmi dobře skladují v suchém, a ne příliš teplém ani chladném prostředí. Můžete produkty umístit do skleněných nádob a poslouží tak v některých případech třeba jako dekorace. Rozhodně se jedná o přirozenější a ekonomicky výhodnější způsob, než kupovat potraviny již sušené. Ovoce nebo houby, které po usušení hodláme použít jako přísadu do vaření, hravě změní svou strukturu a ani nepoznáme, že nejsou čerstvé.