Jak fungují nízkoenergetické domy na klíč
V dnešní době se každý z nás snaží ušetřit co nejvíce peněz. A není divu – předchozí léta nám jasně ukázala, jak rychle se může ekonomická situace změnit. Jedním ze způsobů, jak toho docílit, jsou i nízkoenergetické domy na klíč.
Ty jsou, podobně jako jiné domy na klíč, postaveny podle stejného mustru. Jen v tomto případě je cílem minimalizovat náklady na údržbu a energie. Je tedy postaven tak, aby se v něm co nejméně plýtvalo. Co to ale přesně znamená?
V první řadě stěny i okna jsou postaveny tak, aby jimi unikalo co nejméně tepla. Díky tomu můžeme v zimě topit podstatně méně. A vzhledem k cenám plynu i elektřiny je jasné, že se tímto způsobem dá ušetřit poměrně slušná částka.
Dále toalety mají dvojí splachování, pro malou a velkou potřebu. Zde se pak šetří vodou, neboť častěji chodíme močit, a na to je na spláchnutí potřeba menší množství vody. Opět zde tedy ušetříme, a při cenách vody je jasné, že ani tady nepůjde o malé peníze.
Součástí výbavy jsou pak i solární panely na střeše. Ty mají dodávat část potřebného elektrického proudu, což snižuje účty za elektřinu, především pak v létě, kdy je sluneční svit nejintenzivnější a také nejdelší.
Je jasné, že i tyto domy se potýkají s určitými problémy – například neprodyšné zdi drží nejen teplo, ale také vlhkost, což může vést ke vzniku plísní. O solární panely je zase potřeba se starat, aby fungovaly, a malé spláchnutí někdy zkrátka nestačí. Tyto nedostatky se však dají relativně snadno překonat, a peníze, které tímto ušetříme, nám v tom rozhodně pomohou.
Pokud tedy přemýšlíte o novém domově, pak je vhodné se podívat i na tuto možnost. Možná nakonec zjistíte, že je ideální právě pro vás. Minimálně je to jeden ze způsobů, jak v dlouhodobém horizontu ušetřit, a, buďme realisti, mít více peněz se vždycky vyplatí. Není tedy důvod, proč nešetřit, pokud je to jen trochu možné.