Jak spolehlivě ukotvit stavební konstrukci nebo zateplení fasády

Když vás doma vaše manželka pověří zavěšením obrazu na zeď, je docela pravděpodobné, že namísto kaleného hřebíčku s omezenou nosností vyprostíte z vaší dílny příklepovou vrtačku, odvrtáte otvor pro hmoždinku a do hmoždinky zašroubujete nosný vrut či závitovou skobu. Kotvení zavěšeného obrazu pak bude dostatečně pevné a nestane se (pokud nejste lajdáci), že by obraz někomu při posezení na pohovce spadl na hlavu. S tímto vědomím byste pak mohli přistoupit k řešení zateplení fasády vašeho domu, pokud chcete tuto práci provádět svépomocí. Nachystáte si fasádní polystyren a možná, že budete chtít sáhnout po podobných hmoždinkách s ocelovými vruty, jenže kotvení polystyrenu na fasádu není totéž, co zavěšení obrazu na jednu hmoždinku, zde je třeba věnovat pozornost povětrnostním vlivům a hmotnosti celé stavební konstrukce.
Hmoždinky vám zkrátka nemusí na ukotvení izolace na zdivu stačit. Máme pro vás lepší tip – injektované kotvení fasád a konstrukcí prostřednictvím kotev Spiral Anksys. Jsou speciálně vyvíjené pro tyto fasádní systémy a využívají se i pro zateplování stropů, anebo uchycení konstrukcí pergol či garážového stání na zateplenou fasádu. Injektážní kotvy Spiral Anksys jsou duté ocelové válečky zhotovené ze síťovaného plechu potaženého zinkem.
Zvláštnost tohoto revolučního řešení kotvení spočívá v samotné síti, která vytvoří velmi pevný spoj propojením montážní pěny s izolační vrstvou a se zdivem. Do sítě se montážní pěna zanoří mnohem lépe, než kdyby šlo o jednoduchý celistvý povrch ocelového válce a díky tomu je pevnost kotevního spoje mnohonásobně vyšší. Kotvy můžete směle použít pro jakékoli stavební materiály, tedy například pro plné a duté cihly, pórobeton, OSB desky, dřevotřísku, škvárobetonové tvárnice, kamenné zdivo, betonové stavební bloky atd. Kotvení lze využít i v náročných povětrnostních podmínkách, například v horském terénu při extrémních mrazech či silném větru.