Jsou kočičí hlavy vhodné pro jízdu autem?
Dnes je jízda autem v podstatě kamkoliv považováno za naprosto běžnou a samozřejmou záležitost. To se samozřejmě týká i městských center. Problém je, že právě zde nenajdeme klasické asfaltové silnice, na které jsme zvyklí, nýbrž cesty tvořené takzvanými kočičími hlavami. I přes ně však musíme jezdit, a to platí i pro nákladní automobily. Právě v centrech měst se totiž nejčastěji nachází nákupní zóny, a ty je samozřejmě nutné zásobovat. Je tedy na místě otázka, jak tyto kamenité cesty ovlivňují řízení auta a jaký vliv vlastně na náš vůz mají. Koneckonců, jedná se v mnoha případech o nezbytný dopravní prostředek, bez kterého se často neobejdeme.
Navíc není nikterak levný, a tak pochopitelně chceme, aby vydržel co nejdéle. Mělo by nás tedy rozhodně zajímat, jaký vliv má tento typ povrchu na náš vůz. V první řadě zde máme fakt, že rozhodně není ideální pro pérování vozidla. To se tím opotřebovává mnohem rychleji. Pokud tedy po nich budeme jezdit pravidelně, případně budeme dokonce jezdit z velké části po nich, pak můžeme očekávat, že se jízda velmi brzy stane poměrně nepříjemnou. A rozhodně to nebude vina automobilu. Dále po nich také musíme jezdit podstatně pomaleji, a to mimo jiné i z výše uvedeného důvodu.
To však znamená větší nároky na motor, a tedy také jeho rychlejší opotřebení. S tím je přitom potřeba počítat, a je nutné s tím počítat. Když to tedy vezmeme takto, můžeme se ptát, proč tedy vůbec kočičí hlavy ještě nebyly vyměněny za klasický asfalt. Problém je, že se jedná o historické lokality, které spadají pod památkový zákon. A ten je v těchto ohledech poměrně přísný, neboť jeho úkolem je uchovat historické lokality v původním stavu. A to je něco, co bychom měli ocenit. Jak to tedy vyřešit? To není jednoduché. Jedinou možností je, abychom do centra jezdili pouze ve skutečně nutných případech. Jen tak naše auto ušetříme.